A-blog-photo4

כאב הוא מערכת האזעקה שלנו

מה בעצם התפקיד של מנגנון הכאב ? 

 על פי המחקרים העדכניים ביותר (Haavik Research) הכאב הוא מערכת האזעקה שלנו.

ישנם מיליוני חיישנים קטנטנים סביב כל הגוף שלך. הם נמצאים בקצוות של אלפי תאי עצב שיש לך בגוף.  חלק מהחיישנים מגיבים לכוחות מכניים כגון מתיחה או מגע.  חלק מהחיישנים מגיבים לטמפרטורה לחום או לקור אחרים מגיבים לשינויים כימיים בתוך או מחוץ לגוף שלך.

למשל חלק מהחיישנים הכימיים מגיבים לקפסאיצין (Capsaicin) – המרכיב הכימי בפלפלי צ'ילי חריפים וחיישנים אחרים מגיבים לארס עכביש או נחש.  ישנם גם שינויים כימיים כגון דלקת המתרחשים בתוך הגוף שלך, שחיישנים כימיים מגיבים אליהם.

ישנם גם חיישנים אחרים כגון העיניים, האוזניים, הלשון והאף שלך.  כל המידע מכל החיישנים האלו נשלח למערכת העצבים המרכזית (CNS), כך שהמוח שלך יכול להבין ולפרש מה קורה מחוץ ובתוך הגוף שלך.  הדרך הקלה ביותר לחשוב על איך כל זה פועל? היא לחשוב על העצבים כעל מוזיקאים עם כלי נגינה שונים.  כלי הנגינה שלהם הם החיישנים שלהם וכל המוזיקאים מנגנים את המנגינה שלהם, כך שהמוח שלך יכול להקשיב למה שקורה בתוך ומסביב לגוף שלך.  חלק מהמוזיקאים מנגנים מיידע שמיעתי, חלק מידע ויזואלי ראייתי, חלק מנגנים מידע במגע וכן הלאה.  כל המנגינות האלו משתלבות במוח שלך וכך הנגנים הופכים לתזמורת המנגנת סימפוניה, שהמוח שלך מקשיב לה כדי לוודא שכל הנגנים והמנגינות בהרמוניה – כך שהמוח יכול להבין את הקונצרט.

המוח זקוק למנצח על התזמורת שלו.  למעשה למוח יש מספר מנצחים שעובדים יחד.  אחד מהם נקרא "קליפת המוח הקדמית"

(בלועזית: הקורטקס הפּרֶה-פרונטלי – PFC). חלק זה של המוח מאוד רגיש לשינויים בתפקוד עמוד השדרה וספציפית מושפע באופן ייחודי מטיפול כירופרקטי ממוקד.

כשחלק מהחלקים של המוח לא מקבלים מידע מסוים בתבנית הודעה ייחודית, המוח מחליט עבורך האם להרגיש כאב, כדי להזהיר אותך שמשהו עלול להיות משובש ושאתה עלול להיות בסכנה.

מספר חלקים במוח שלך שמעורבים ב"מנגינת הכאב" הזו כולל את קליפת המוח הקדמית (PFC) וחלקים אחרים במוח שמרכיבים את מאפייני הכאב ("מטריצת הכאב"), אבל המוח שלך יכול לנגן מנגינות רבות, לא רק את "מנגינת הכאב".  המוח יכול ללמוד מנגינות חדשות.

תאי העצב שלך מתקשרים זה עם זה דרך קשרים קטנים הנקראים סינפסות.  סינפסות אלו יכולות לדבר ללא הפסקה או להיות בדממה.  אבל הדרך שבה עצבים אלו מתקשרים קובעת איזו מוזיקה המוח ישמע.  כל סינפסה מוקפת בתא חיסוני בעל השפעה על הסינפסה עצמה כמו גם על מאות אלפי סינפסות שסביבה.  כל הסינפסות האלו עובדות יחדיו באופן מורכב ביותר.  מה שאומר שכל מערכות הגוף השונות יכולות להיות מושפעות מהמוזיקה שהמוח יכול לנגן, כמו צליל ו"מנגינת הכאב".

מה שאנחנו כבר יודעים מלמעלה מעשור של מחקרים בתחום הכאב, שדרך פעולת גומלין מורכבת זו, המוח שלך יכול ללמוד לסבול מכאב, במיוחד כשמפנים ונותנים הרבה קשב ל"מנגינת הכאב".  בתוך כל מערכת העצבים שלך, יש לך שתי תת-מערכות חשובות שמשפיעות על מנגינת הכאב באופן משמעותי:

"מערכת הערנות והסכנה" (Sympathetic system)

 ו "מערכת הרוגע וההחלמה" (Parasympathetic system)

כאשר "מערכת הערנות והסכנה" פעילה מאוד, הלב שלך פועם מהר יותר, המוח מגייס את מאגרי האנרגיה של הגוף שלך ומכין את השרירים הגדולים להילחם או לברוח.  אתה הופך להיות דרוך ערני ואולי אפילו מזיע יותר.  כאשר "מערכת הערנות והסכנה" נרגעת, "מערכת הרוגע וההחלמה" הפארה-סימפתטית נכנסת לפעולה.

היא מאפשרת למוח ולגוף להירגע, לרפא תאים ברקמות השונות ולעכל את האוכל בצורה יעילה.  כאשר המוח מנגן את "מנגינת הכאב", "מערכת הערנות והסכנה" שלך תופעל. השרירים שלך יתכווצו והדם ינותב הרחק ממערכת הרבייה, ההחלמה והעיכול. זה מעולה כשנמצאים תחת איום מידי הדורש תגובה, אבל זה יכול להוות בעיה אם אתה סובל מכאבים כרוניים.  מאחר שמשמעות הדבר היא שיהיו לך באופן מתמשך רמות גבוהות של אדרנלין במחזור הדם.  רמה גבוהה זו של אדרנלין לאורך תקופת זמן ארוכה, עלולה לשנות את מערכת העצבים שלך ולהגביר את "מנגינת הכאב" במוח (מטריצת הכאב).  מה שגורם לאותות הכאב והסכנה להיתפש בצורה מוגברת והופך אותם לקבועים יותר (כאב כרוני).

"מנגינת כאב" זו הנוצרת על ידי המוח, היא הדרך של המוח להגן עליך מפני סכנה.  כך שברגע ש"מערכת הערנות והסכנה" (הסימפתטית) הופעלה, המוח יכין וייתן עדיפות לשרירים הגדולים לקראת פעולה.  לדוגמה גידי הברך, הטרפזים, השרירים הדו והתלת והארבע ראשיים, כולם מתכוונים להילחם או לברוח מהמצב המסוכן.

זה מצוין אם אכן קיים איום שאתו צריך עכשיו להילחם, או לברוח ממנו כמו נמר סיבירי. אבל אם אתה תחת לחץ מתמשך של אורח החיים המודרני, זה כבר הרבה פחות טוב לבריאות והשרירים הגדולים, אלו שהופעלו, אם הם לא יקבלו מנוחה יכולים לאורך זמן להתקשות ולכאוב. מה שקורה בנוסף לכך הוא שכאשר שרירים גדולים אלו מופעלים לקראת הפעולה, השרירים הקטנים כמו אלו שקרובים לעמוד השדרה והגולגולת נרדמים, כי הם הרי לא שימושיים כשבורחים מנמר סיבירי.

אז אם אתה סובל מכאב כרוני, התזמורת במוח שלך תקועה על "מנגינת הכאב" ולכן חשוב לזכור שהמוח שלך מסוגל לנגן אלפי מנגינות אחרות ולא רק כאב וניתן לאמן את המוח שלך לצאת מ"מתודעת הכאב".  אם אתה תחת לחץ כרוני וסובל מכאב כרוני, אז אימון השרירים הגדולים חשוב מאוד, מאחר שאתה צריך לגרום להם לפעול כראוי.

בנוסף מומלץ לקבל טיפול אצל כירופרקט באופן קבוע כדי להשאיר את השרירים הקטנים המקיפים את עמוד השדרה והגולגולת שלך פעילים וזזים.  שרירים קטנים אלו משחקים תפקיד מאוד חשוב – הם "אומרים" למוח מה עמוד השדרה שלך עושה, כשעמוד השדרה מייצג מה שליבת הגוף שלך עושה.  אם התקשורת בין השרירים השידרתים והמוח משובשת, התוצאה תהיה כשל בתקשורת בין המוח לגוף שלך.  לא רק שמוח לא ידע מה קורה בעמוד השדרה, אם השרירים הקטנים הללו לא עובדים כראוי, המוח יתקשה להבין מה קורה בשאר מערכות הגוף כמו הידיים והרגליים וזה עלול להביא לתאונות והתפתחות של עוד כאבים ובעיות.

זכור שטיפול כירופרקטי כבר ידוע הייטב במדע ובספרות המחקרית כדבר שעוזר לאנשים הסובלים מכאבי צוואר, כאבי ראש, כאבי גב.  ככל הנראה זה נובע מכך שטיפול כירופרקטי ממוקד עוזר למוח שלך לדעת ביתר דיוק מה מתרחש בתוך עמוד השדרה ובגוף ויכול לעזור למוח לנתק את תחושת ותודעת הכאב כאשר הכאב אינו נחוץ יותר.

זכור שמדענים הראו שטיפול כירופרקטי משנה את התפקוד של קליפת המוח הקדמית – אחד ממנצחי התזמורת של המוח.  זו כפי הנראה אחת הסיבות וההסברים ליעילות הטיפול הכירופרקטי לאנשים הסובלים מכאב על ידי שינוי "מנגינת הכאב" במוח עצמו.  בל נשכח שהטיפול הכירופרקטי הממוקד מציע הרבה מעבר לעזרה בכאב הכרוני.

הטיפול הכירופרקטי עוסק כולו בשיפור התקשורת בין המוח לגוף שלך כדי שתוכל לתפקד במיטבך.  אולם אם אתה סובל מכאב כרוני, עשה כמיטב יכולתך להישאר חיובי, להיות בתנועה, אכול בריא, הקפד על שינה איכותית ובקר את הכירופרקט המשפחתי שלך, כדי לקבל כיוונון אישי ממוקד.

המידע המונגש כאן על ידי חברת גיבוי יומי בע"מ, יצרנית מוצר הנוחות Respine4u שפותח לשימוש ביתי על פי תפיסת הכירופרקטיקה הכללית [ההוליסטית], מסופק למטרות חינוך, בידור, העשרה ומיועד לשיתוף ידע ומידע בלבד.

 

מידע זה אינו מהווה תחליף לייעוץ מקצועי ו/או טיפול מכל סוג.  חברת גיבוי יומי בע"מ אינה לוקחת שום אחריות על השימוש או אי השימוש במידע זה.

 

המידע אמנם מבוסס על הסרטונים של הוביק מחקר בע"מ (Haavik Research Limited) ומיועד לעודד אותך למודעות לבריאות בכלל ובפרט אך בכל הנוגע לבריאות גופך יש להתבסס על מאפייני אורח החיים שלך, הלמידה העצמית והמחקר שלך ובשיתוף שלך עם אנשי מקצוע מומחים בתחום הבריאות.

 

 

 

 

מאמר זה מבוסס על מידע מחקרי מ- Haavik Research Limited

אהבת? שתף את הפוסט!

סגירת תפריט
×
×

עגלת קניות

תנאי השימוש

פטור/הגבלת אחריות:

ה־Respine4u הינו מוצר נוחות ואינו מוצר רפואי ואינו מיועד לטיפול רפואי ועל כן, אם וככל והנך סובל מבעיה רפואית כלשהי, הרי שהנך נדרש להתייעץ עם הרופא המטפל טרם השימוש במוצר.

מובהר בזאת כי החברה לא תהיה אחראית ולא תכסה עלות כל נזק ישיר או עקיף שנגרמו/ייגרמו למשתמש עקב השימוש ב־Respine4u. נציגי החברה אינם מעניקים כל ייעוץ רפואי בנוגע לשימוש במוצר ועל כן אם וככל שהמשתמש זקוק לאישור רפואי לשימוש במוצר, הרי שקבלת אישור זה תהא באחריותו הבלעדית. לתשומת לב המשתמש, השימוש במזרן עלול לגרום לעיתים לתחושת אי נעימות ו/או בחילה ו/או הרגשת סחרחורת קלה.