blog-photo

כאבי גב והחדשות הטובות – שחרור לחצים וריפוי טבעי באמצעות המוח והגוף

כ 18% אחוזים מהאוכלוסייה סובלים בכל רגע נתון מכאבי גב וכעשרה אחוזים מתוכם מכאבי גב תחתון.

אצל חלקם הכאבים מתמשכים ונשארים כחלק מהחיים, מה שמוגדר ככאבי גב כרוניים.

אצל מרבית האנשים מקור כאבי הגב לא ברור, אצל חלקם הכאב נובע מבלט דיסק, מפריצת דיסק, מהתנוונות חוליות, מהצרות תעלת השדרה, מלחץ על עצבים, מלחץ על עצב הסיאטיקה, או מטראומה שנגרמה כתוצאה מתאונה ופגיעה פיזית.  כאבי גב יכולים להיות מלווים בסימנים נוירולוגים כגון הקרנות לרגלים ולידיים, נימול, כאב חד בישבן ועוד 

הביטוי העממי "הקש ששבר את גב הגמל" מתייחס כנראה להיכרות של בני האדם עם המצב של פתאום משהו קורה, פתאום הגב תפוס, 'פתאום התכופפתי ונתפס לי הגב'. במצבים אלו יש לא רק כאב חד שעוצר את החיים אלא ממש פחד לזוז, פחד ללכת, לקום, לעבוד או להרים כל משקל שמא יחזור הכאב או יתעצם 

משככי הכאבים מורידים את עוצמת הכאב אך לא מטפלים בשורש הבעיה, לא מטפלים בסיבה לכאב הגב, האדם הסובל מכך ולעיתים גם הגורם המקצועי המטפל בו, לא בהכרח יודעים בברור מהו הגורם לכאב או לכאב החד המופיע בהפתעה
בצילומי רנטגן X-RAY, סי.טי CT אמ.אר.אי. MRI  כאשר מצלמים מצב קיים, ניתן לזהות בעיקר שינויים מבניים, שינויים בצורה של הדיסקים והחוליות, שינויים במבנה, בצורה ובמנח של עמוד השדרה, שינויים במרווחים בין החוליות וסימנים המעידים על פגיעות מהעבר שאינם מאפשרות לגוף להתחדש בצורה תקינה.

במידה והצילומים לא מראים שינויים מבניים הם אינם מאפשרים לדעת מהי הסיבה לכאבי הגב, ובמידה ונשללה אפשרות של מחלות אחרות, אז בדרך כלל הסיבה העיקרית לכאבי הגב הנה תהליך של הצטברות לחצים בגוף וחוסר התאמה בתפקוד של מערכות גוף שונות אשר כולן  תלויות וקשורות האחת בשנייה לצורך התפקוד התקין של הגוף לאורך זמן.

הלחצים הללו עלולים לגרום ללחץ על מערכת העצבים, לשבש את הקשר בין הגוף למוח ולכן את יכולתו של המוח לנהל את הגוף. כאשר לחצים אלו מגיעים לרמה קריטית המוח משדר לנו כאב. כאילו מבקש מאתנו להתייחס למקור הבעיה ולשחרר את הצטברות הלחצים. כשהלחץ מתמשך ללא מענה, כגון רגיעה ושחרור, עלולה להיווצר דלקת והחמרה נוספת הן ברמת הכאב ו או תפקוד חלקי או לקוי של מספר מערכות גוף.

מקור הלחצים על מערכת העצבים נובע משלושה מקורות עיקריים, מלחצים פיזיים על השלד והרקמות הרכות, מלחצים  רגשיים כגון המתח בו אנו חיים, ומלחצים כימיים הנובעים מהמזון, מזיהום האוויר, מקרינה ועוד – הבעיה עם מרביתם של לחצים אלו היא שהם נובעים מאורח חיים מודרני שקשה לנו לשנות, למעשה אורח החיים שלנו נמצא במצב כרוני ומהווה אילוץ על גופנו.

 אורח חיים זה מחייב את רובנו לשבת שעות ארוכות בבית ובעבודה במינימום תנועה ובמינימום פעילות גופנית, או להרבות בנסיעות, טיסות לחול, או עבודה פיזית. כתוצאה מכך הלחץ הפיזי עלול להצטבר, כמו גם הלחץ הרגשי כתוצאה ממתח בעבודה, בסביבה החברתית שלנו או בבית ואפילו לחץ מהמידע הרב לו אנו חשופים כתוצאה מהמדיה ואמצעי התקשורת. הלחצים הכימיים מצטברים גם כתוצאה מפעילות כימית בסביבת החיים הטבעית כגון זיהום אוויר בכבישים, באזורי אוכלוסייה צפופים הסמוכים גם לאזורי תעשייה, זיהום מים, קרינה, מזון מהיר, מירידה ביכולת הספיגה של המעיים במערכת העיכול. כל סוגי הלחצים הללו על מערכת העצבים והגוף המתוארים פה משפיעים לרעה ובאים לידי ביטוי בגוף ביכולתו להתחדש בצורה תקינה, ביכולתו לתפקד בצורה תקינה וביכולתו להבריא אותנו באופן טבעי –  לכן לחצים אלו דורשים מאתנו לשים לב למתרחש בגופנו להתייחס לכך, לשלוט במצב וליצור לעצמנו יכולת תגובה זמינה ומיידית. מודעות לנאמר פה היא השלב הראשון לשינוי הדרוש.

הצטברותם של הלחצים הפיזיים עשויה לנבוע מבעיות בנשימה, מבעיות יציבה כגון מנח צוואר, או כתפיים שמוטות לפנים, מפעילות ספורטיבית ועוד. נדגיש שלרוב – הלחצים על מערכת העצבים ובפרט חוט השדרה עליו מגינות חוליות הגב, הם עיקר הסיבה לכאבי הגב, כאבי השלד-שריר כגון כאבי צוואר, כאבי ראש, כאבי אגן, הקרנות לידיים, לרגליים ותחושת נימול. תופעות נוספות כתוצאה מהצטברותם של הלחצים על מערכת העצבים, עלולות להתבטא בירידה ביכולת הריכוז והלמידה, בירידה ביכולת התפקוד בבית ובעבודה, בחיי הפנאי ובאופן כללי הם מונעים מאתנו לעשות דברים בשגרת חיי היום יום לה אנו רגילים ואותה אנו רוצים.

החדשות הטובות הן שהתהליך של צבירת הלחצים הינו תהליך הפיך, תהליך אפשרי של שחרור לחצים שהצטברו באופן טבעי ואף מניעת הצטברותם של לחצים חדשים בעתיד. תהליך הפיך של שחרור הלחצים מאפשר קשר טוב יותר בין המוח לגוף ולמעשה מאפשר למוח לנהל את הגוף ואת תהליך הריפוי הטבעי.

לתהליך הריפוי הטבעי יתרונות רבים, כגון – הפחתת שימוש בתרופות, הפחתה בכמות הטיפולים אצל מטפלים שונים ובמיוחד בטיפולים הכוללים לעיתים הפעלת כוח פיזי על הגוף אשר בעצמו יכול להוביל ללחצים נוספים.

חשוב מכל להדגיש שבתהליך הריפוי הטבעי מתאפשר קשר מוח־גוף הפועל בקצב ובעצמה המתאימים לגוף לטובת ההתחדשות והריפוי של הגוף "בלי לחץ" כמו שאומרים. למוח־גוף ישנה יכולת לתקשר באופן מיטבי, באמצעות עמוד השדרה ומערכת עצבים תקינה כאשר הם משוחררים מלחצים. יכולת זו יצרה את הגוף בו אנו חיים, מאפשרת לגוף לגדול, להתחדש ולהבריא את עצמו בצורה טבעית

תפקידנו לשמור על הקשר הטוב הזה בין המוח לגוף באמצעות מערכת העצבים. בכל פעם שאנו מרגישים הצטברות לחצים אפילו קלה כתוצאה מאורח החיים, סימנים המעידים על התדרדרות אפשרית למצבים המוכרים של אי נוחות או כאב, חשוב להגיב מייד, לקחת את האחריות ואת השליטה על גופנו, על הגב שלנו כדי למנוע את ההגעה למצב של הכאבים המתמשכים כתוצאה מהצטברות לחצים, פשוט לתת לגוף את התנאים ואת ההזדמנות לתהליך שחרור הלחצים וריפוי טבעי.

המידע המונגש כאן על ידי חברת גיבוי יומי בע"מ, יצרנית מוצר הנוחות Respine4u שפותח לשימוש ביתי על פי תפיסת הכירופרקטיקה הכללית [ההוליסטית], מסופק למטרות חינוך, בידור, העשרה ומיועד לשיתוף ידע ומידע בלבד.

 

מידע זה אינו מהווה תחליף לייעוץ מקצועי ו/או טיפול מכל סוג.  חברת גיבוי יומי בע"מ אינה לוקחת שום אחריות על השימוש או אי השימוש במידע זה.

 

המידע אמנם מבוסס על הסרטונים של הוביק מחקר בע"מ (Haavik Research Limited) ומיועד לעודד אותך למודעות לבריאות בכלל ובפרט אך בכל הנוגע לבריאות גופך יש להתבסס על מאפייני אורח החיים שלך, הלמידה העצמית והמחקר שלך ובשיתוף שלך עם אנשי מקצוע מומחים בתחום הבריאות.

 

  ו

מאת ד"ר רונן מנדי, כירופרקט

אהבת? שתף את הפוסט!

סגירת תפריט
×
×

עגלת קניות

תנאי השימוש

פטור/הגבלת אחריות:

ה־Respine4u הינו מוצר נוחות ואינו מוצר רפואי ואינו מיועד לטיפול רפואי ועל כן, אם וככל והנך סובל מבעיה רפואית כלשהי, הרי שהנך נדרש להתייעץ עם הרופא המטפל טרם השימוש במוצר.

מובהר בזאת כי החברה לא תהיה אחראית ולא תכסה עלות כל נזק ישיר או עקיף שנגרמו/ייגרמו למשתמש עקב השימוש ב־Respine4u. נציגי החברה אינם מעניקים כל ייעוץ רפואי בנוגע לשימוש במוצר ועל כן אם וככל שהמשתמש זקוק לאישור רפואי לשימוש במוצר, הרי שקבלת אישור זה תהא באחריותו הבלעדית. לתשומת לב המשתמש, השימוש במזרן עלול לגרום לעיתים לתחושת אי נעימות ו/או בחילה ו/או הרגשת סחרחורת קלה.